Det enklaste sättet för att förnya bilens utseende är ofta att kosta på den nya däck och fälgar. Om det ändå börjar bli dags att byta till nya sommar- eller vinterdäck föreslår vi att du inte enbart låter förnuftet styra utan att du även funderar på vilket utseende som passar just din bil. Vissa däckmönster ger ett sportigt intryck, andra är mer diskreta. Det är inte bara det att det är roligare att äga och köra en bil med nya hjul. Många satsar på nya hjul innan de säljer en bil. Det brukar vara ett kostnadseffektivt sätt att höja värdet på den!Blå sportbil

 

Fälgarna säger mycket om dig och din bil

 

Bilens fälgar kan signalera allt ifrån fart, styrka eller nedtonad elegans. Den blanka metallen kontrasterar snyggt mot däckens svarta gummi. När bilen är i rörelse är fälgarnas utformning ännu mer iögonfallande än när den står still. Har du en äldre pärla till bil vill du kanske satsa på fälgar med retrocharm som liknar originalfälgarna. Fälgarnas finish kan vara matt, blank eller ha en stark färg som matchar bilens lack. Du har helt enkelt många möjligheter att påverka bilens utseende genom att välja passande hjul. Tänk på att vissa fälgar kan vara helt otroliga när de är fabriksnya men slitas lite snabbare.Bil med nya hjul

 

Billigt ögongodis

 

Nya hjul hamnar lätt i blickfånget. De kan vara helt utslagsgivande när någon bedömer utseendet på din bil. Hur stor betydelse de har för det rent estetiska står inte i relation till vad det kostar. Snygga hjul är ofta ganska billiga jämfört med att till exempel lacka om bilen. 

 

Räknar du på kostnaden för att pimpa en bil med hjälp av nya hjul? Då ska du räkna bort vad ordinära däck och fälgar kostar. Något måste du ju ha. Skillnaden mellan anonyma fälgar och fälgar med hög wow-faktor kan vara så lite som några tusenlappar. Vänd dig till en däckhandlare som Hjulonline.se som har mycket att välja mellan och botanisera i utbudet. Däck och fälgar från kända märken är ofta prisvärda. Det är för att de tillverkas i så stora volymer att priserna kan pressas. Är du beredd att betala extra för en snygg bil finns det spännande entusiastmärken att välja mellan. Vissa tillverkare av fälgar låter dig göra egna val så att du får hjul du är ensam om i Sverige.

 

Tänk på säkerheten

Hur snygga dina hjul än var en gång så handlar det om förbrukningsartiklar och förr eller senare måste de bytas ut. Blanka fälgar klarar mindre patina än matta innan de börja se tråkiga ut. När det gäller däcken ska du inte gå på hur de ser ut, utan mäta hur djupt däckmönstret är. Sommardäck måste ha minst 1,6 mm däckmönster och för vinterdäck är det 3 mm som gäller. Här hittar du mer information om mönsterdjup på däck vid vinter- och sommarväglag.Nya vinterdäck på höstväg

Category : Okategoriserade
freesia-empire